piątek, 22 sierpnia 2014

Posty oczyszczające

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy postanowiłam zrobić sobie jeden dzień postu oczyszczającego. Przymierzałam się do niego od dłuższego czasu, ale zawsze znalazła się jakaś wymówka, by odwlec to w czasie. Teraz trafiła się idealna okazja, wzięłam akurat kilka dni urlopu, nie przewidywałam w tym dniu żadnych treningów, więc zaplanowałam go dokładnie, tak aby uniknąć wszelkich pokus :)

Post to świadome powstrzymanie się od przyjmowania pokarmu, dobrze zaplanowany, przemyślany zabieg, do którego osoba jest przygotowana psychicznie. To główna różnica między postem, a głodówką, która jest nagłym i niespodziewanym dla organizmu zaprzestaniem przyjmowania pokarmów. Wyróżnić można kilka technik przeprowadzania postów, wśród których należy wspomnieć przede wszystkim o:
  • postach z ograniczeniem spożycia produktów białkowych oraz zawierających tłuszcze zwierzęce (post owocowo-warzywny),
  • postach całkowitych, podczas którego pijemy tylko wodę,
  • tzw. Intermittent Fasting, czyli wykorzystanie okna metabolicznego - tego typu post nie narzuca nam co, ale kiedy powinniśmy jeść.
W zależności od rodzaju (i naszej wytrwałości) post może trwać nawet do 40 dni - to już jednak przypadek ekstremalny. Jeśli decydujemy się na post dłuższy niż 5 dni, musimy w odpowiedni sposób powrócić do normalnego odżywiania, stopniowo wprowadzając codzienne pokarmy. Najlepiej zacząć od postów 1-dniowych i w razie potrzeby ewentualnie zwiększać liczbę dni (najlepsze efekty osiągniemy stosując  post owocowo-warzywny raz w tygodniu). Należy jednak pamiętać, by w tym czasie powstrzymać się intensywnego wysiłku fizycznego i przyjmować dużą ilość płynów.
  W czasie postu organizm zużywa własne toksyny, co pozytywnie wpływa na nas na wielu płaszczyznach. Stabilizuje się ciśnienie krwi, normalizuje poziom cukru, hamuje wytwarzanie wolnych rodników, a także zwiększa odporność organizmu - to tylko kilka przykładów jego dobroczynnego działania. Przeprowadzanie regularnych postów pomaga również w utracie tkanki tłuszczowej, oczywiście tylko w wypadku, jeśli w pozostałe dni odżywamy się racjonalnie, a wybierane przez nas produkty są zdrowe i mało przetworzone. Mamy tendencję do przejadania się - zjadamy znacznie więcej niż potrzebuje nasz organizm, w wyniku czego nasz żołądek rozciąga się, a my zjadamy jeszcze więcej, by zaspokoić głód. Stosowanie postów oraz jedzenie posiłków powoli może pomóc nam przerwać to błędne koło.

Tego typu oczyszczanie ma również charakter psychologiczny i duchowy, a także długą tradycję kulturową. Przede wszystkim przełamujemy swoje przyzwyczajenia dotyczące jedzenia i przestajemy być jego "niewolnikami", pokonujemy własne słabości. Jeśli na co dzień mamy problemy z silną wolą i nie potrafimy powstrzymać się od podjadania, taki dzień będzie dla nas prawdziwym wyzwaniem. Warto jednak podjąć to wyzwanie! :)
Tak jak już pisałam, w zeszły czwartek zdecydowałam się na pierwszy w moim życiu dzień oczyszczający. Wybrałam łagodniejszą wersję, czyli post owocowo-warzywny - na poszczenie tylko o wodzie zdecydowanie nie jestem jeszcze gotowa i nie wiem czy kiedykolwiek będę :) Podczas takiego dnia jemy głównie surowe warzywa i owoce, pijemy wodę, ewentualnie herbatki ziołowe. Ważne jest, żeby zrezygnować z picia kawy, stosowania cukru, soli, a także palenia papierosów. Z owoców najlepiej wybierać jabłka, grejfruty i cytryny. Wśród warzyw wybór jest zdecydowanie większy, możemy komponować posiłki wykorzystując między innymi marchew, buraki, pietruszkę, seler, ogórki, por, paprykę, pomidory i inne. Dania możemy przyprawiać stosując natkę pietruszki, koperek, szczypiorek, czy zioła prowansalskie. Warto włączyć do menu zielone warzywa - zawierają one chlorofil, którego struktura molekularna jest niemal identyczna jak struktura hemoglobiny. Możemy wykorzystać je np. w formie oczyszczającego smoothie.

Składniki na 1 porcję:

duża garść świeżego szpinaku
1 jabłko
1 ogórek 
sok z połówki cytryny

Szpinak umyć, ogórka obrać, pokroić na mniejsze kawałki. Dodać pokrojone jabłko i sok z cytryny, zblendować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz